Ascanlar Yıkım & Hafriyat & Kum Ocağı & Taş Ocağı

İnşaat Sanayi ve Taahhüt Tic. Ltd. Şti.

İLKER 1. CAD. CANER APT. NO : 44 / a DİKMEN / ANKARA

TEL : ( 0312 ) 482 05 09 & FAX : ( 0312 ) 480 65 02

{ 0532 } 407 77 57

Email : [email protected]

www.ascanlar.com & www.ankarayikimcilar.com

www.ascanlarhafriyat.com

HER TÜRLÜ

İŞ MAKİNASI VE KAMYONLARLA

BİNA YIKIMI, HAFRİYAT, KUM MICIR NAKLİYESİ, YOL,

ALT YAPI, ÇEVRE DÜZENLEMESİ, KUM, STABİLİZE, BAYPAS,

DOLĞU MALZEMESİ TEMİNİ SERİLİP SIKIŞTIRILMASI VE

KIRICILI VE KOVALI ESKAVATÖRLERLE TAŞ KIRMA

TAAHHÜT İŞLERİ YAPILIR.

7 milyon bina dinamitle yıkılacak

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşümde ”sıfır atıklı” yıkımı, sarı biriktirme konteynerleri ve taşıma araçlarıyla sağlayacak.

Bakanlık, hafriyat, inşaat ve yıkıntı atıklarının depolanması dönemini sona erdirecek. Atıkların geri kazanım tesislerine götürülerek yeniden kullanılması ve çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla çeşitli tedbirler alınacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, tüm Türkiye’deki geri dönüşüm alanlarını kontrol edecek. Hafriyat, inşaat ve yıkıntı atıklarının istenmeyen yerlere kaçak olarak dökülmesi, alınacak sıkı tedbirlerle önlenecek.

Bu çerçevede, iki tondan fazla atık oluşumuna neden olacak büyük çaplı inşaat ve yıkım işlemlerinde, yıkım firması ilgili idareye başvurarak izin almak zorunda kalacak. İzin belgesinde, inşaat ve yıkımın türü ile oluşacak tahmini atık miktarı belirtilecek.

-Biriktirme konteyneri olmayan yıkım yapamayacak-

Yıkım firması, faaliyetin yapılacağı yere geçici biriktirme konteynerinin yerleştirilmesini temin edecek. Konteyner yerleştirilmeden, yıkım işlemlerine başlanamayacak.

Geçici biriktirme konteynerleri sarı olacak. Üzerlerine atılacak ve atılmayacak atık türleri yazılacak. Konteynerler sayesinde, inşaat alanlarının dışına taşabilen görüntü kirliliği de önlenmiş olacak.

Belirlenen tarihte konteynerdeki hafriyatını kaldırmayan firmaya ise kanun kapsamında belirlenen para cezaları verilecek.

-Taşıma araçlarına standart getirilecek-

Bu atıkları toplamak isteyen kişi veya kuruluşlar, Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıkları Taşıma Belgesi almak zorunda olacak.

Hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atıklarını taşıyan araçlara da kolay takip edilmesi amacıyla standart getirilecek.

Geri dönüşüm alanlarına kaçak taşımanın önlenmesi için bu araçların en az damperi ya da tamamı sarı olacak. Araçların üzerinde de büyük harflerle taşıma aracı olduğu yazılacak.

Bu araçlar, yerleştirilecek cihazlarla uydudan takip edilecek. Böylece, atıkların belirlenen yerlerin dışına götürülmesi önlenecek.

Taşıma firması, çevrenin kirletilmemesi, trafiğin aksatılmaması, can ve mal güvenliğinin sağlanması için gerekli tedbirleri alacak. Taşıma sırasında çevrenin kirlenmesini önlemek için de araçlar, tekerleklerindeki çamurlar temizlendikten sonra trafiğe çıkarılabilecek.